Jaka jest pogoda na Teneryfie?

Pytanie o pogodę to chyba najczęściej zadawane pytanie na temat Teneryfy. Faktycznie temat jest ekscytujący. Mnie samą, choć mieszkam na Teneryfie już ponad rok, niezmiennie on fascynuje. Prawdą bowiem jest zarówno to, że Teneryfa jest wyspą wiecznej wiosny, jak i to, że można tutaj jednego dnia przegrzać się i zmarznąć. Jak więc się w tym wszystkim połapać, kiedy szukamy miejsca idealnego na nasz upragniony urlop?

W tym wpisie nie chcę odpowiedzieć na pytanie, które miejsce na Teneryfie wybrać na urlop w drugim tygodniu maja 😉 Zależy mi jedynie na tym, aby poprzez tych kilka poniższych wskazówek, pomóc Ci w zrozumieniu pogody na Teneryfie.

Oto moje praktyczne wskazówki dotyczące pogody na Teneryfie:

Ogólnie rzecz ujmując, pogoda na Teneryfie jest piękna przez cały rok. Z definicji przy jej brzegach występuje klimat pustynny lub półpustynny, a w głębi lądu śródziemnomorski. Latem nie ma tutaj upałów, a zimy są łagodne. Średnia temperatura, która występuje przez cały rok to ok. 22 ˚ C.

W rzeczywistości klimat Teneryfy nie jest jednak taki zero jedynkowy. Z łatwością możemy wylądować tutaj w miejscu, które latem zaszczyci nas temperaturą powyżej 30 stopni, a zimą temperaturami bliskimi 0 stopni. Dla uproszczenia przymijmy na potrzeby tego wpisu, że na Teneryfie mamy dwie pory roku, tj. zimę i lato. Zima trwa od listopada do końca marca, a lato od kwietnia do końca października.

Wpływ na temperaturę występującą lokalnie ma wiele czynników. Jest to wypadkowa ciepła, które oddaje ocean, kierunku wiejącego wiatru, napływających mas powietrza oraz ukształtowania terenu samej Teneryfy. Moim zdaniem ostatni z wyżej wymienionych parametrów jest kluczowy dla zrozumienia istoty pogody na Teneryfie.

Ukształtowanie terenu Teneryfy

Teneryfa to przede wszystkim wysokie góry, które tworzą aż 4 masywy – Teide, Teno, Anaga i Adeje. Masyw Teide na środku wyspy mierzy aż 3712 m, co czyni go najwyższym szczytem Hiszpanii i 13 w Europie. Poniżej Teide przebiegają pasma górskie Cañadas, które mają wysokość ok. 2300 m. Masyw Teno znajduje się na północnym zachodzie wyspy. Jego najwyższy szczyt Montaña de Gala mierzy 1342 m. Na wschodzie wyspy znajdują się góry Anaga, z najwyższym szczytem Cruz de Taborno (1024 m). Masyw Adeje w swoim najwyższym punkcie Roque del Conde ma 1001 m. Wszystkie te góry znajdują się na przeważającej powierzchni Teneryfy. Można więc powiedzieć, że cała Teneryfa to po prostu ogromna góra wychodząca z oceanu.

Wysokie góry to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania Teneryfa. Mamy tutaj również wąwozy (tzw. barranco) oraz doliny. Wszystko to sprawia, że klimat Teneryfy jest naprawdę zróżnicowany i występuje tutaj wiele mikroklimatów. Dużo więc zależy, zza której góry wyłania się słońce, skąd zawiał wiatr, jakie masy powietrza nawiał i gdzie zebrały się chmury.

Linia brzegu Teneryfy

Linia brzegu Teneryfy jest również bardzo zróżnicowana. Mamy tutaj zarówno niskie, jak i wysokie wybrzeża. Przy linii brzegu z niskim wybrzeżem co do zasady należy spodziewać się ciepłej i fajnej pogody przez praktycznie cały rok.

Jeżeli jednak planujemy swoje wakacje bez znajomości topografii Teneryfy, łatwo możemy wpaść w pułapkę. Często bowiem linia brzegowa Teneryfy to po prostu ogromny klif (wysokie wybrzeże), który wychodząc z wody, pnie się od razu na wysokość ok 200-300 czy nawet 600  m n.p.m., jak to ma miejsce w przypadku największych klifów  Teneryfy Los Gigantes. Na klifie zaś nie rzadko znajduje się jakaś miejscowość. Jeżeli więc patrząc na mapę 2d, nie weźmiemy tego czynnika pod uwagę, możemy wylądować w miejscu nie dość, że oddalonym od plaży dalej niż nam się wydawało, to na dodatek zimniejszym. W zimie bowiem co do zasady wraz ze wzrostem wysokości nad poziom morza temperatura spada. Spokojnie można się jednego dnia opalać na plaży, orzeźwić jadąc do miejscowości leżącej kilkaset metrów nad poziomem morza lub nawet zmarznąć na ośnieżonym Teide.

Inaczej jest natomiast latem. Wtedy na klifach lub w górach o wysokości ok. 2300 m n.p.m. jest zazwyczaj cieplej niż na plażach.

Oczywiście w powyższym opisie posłużyłam się wielkim uogólnieniem. Kwestia spadku lub wzrostu temperatury wraz z wysokością jest bowiem zależna również od innych czynników, w tym przede wszystkim napływających w danym momencie mas powietrza. Niemniej przy planowaniu wakacji, polecam zapoznanie się z ukształtowaniem terenu Teneryfy. Wygodne w tym celu są mapy 3d.

O co więc chodzi z pogodą na Teneryfie?

Teraz kiedy znamy już bardziej topografię Teneryfy, lepiej będzie nam zrozumieć, jaki ona ma wpływ na pogodę na Teneryfie. Poniżej postaram się też odpowiedzieć na pytanie, czy rację mają ci, którzy twierdzą, że południe Teneryfy jest cieplejsze niż północ Teneryfy?

Jaka jest pogoda na południu Teneryfy?

Tu sprawa jest prosta. Południe Teneryfy, a w szczególności jej południowy zachód, to najcieplejszy obszar przybrzeżny Teneryfy. Jeżeli więc chcemy mieć coś w rodzaju większej pewności pogodowej (zakładając, że owa w ogóle istnieje), to faktycznie wybór południa wydaje się uzasadniony. Najcieplejsze miejscowości na południu Teneryfy to Los Cristianos, Costa Adeje, Los Gigantes, Puerto Santiago.

Latem na południu Teneryfy możemy się spodziewać temperatur powyżej 30 ˚ C w ciągu dnia i powyżej 20 ˚ C w ciągu nocy. Zimą natomiast temperatura w ciągu dnia waha się między 20-25 ˚ C, a w nocy spada do 16-19 ˚ C.

Na południu Teneryfy jest też stosunkowo najmniej opadów. Jest ich tam na tyle mało, że praktycznie nie występuje tam roślinność. Jej krajobraz jest pustynny lub ewentualnie półpustynny. Inaczej jest natomiast na północy wyspy. Tam przeważa krajobraz bogaty w szatę roślinnną. Wszystko to za sprawą występującego częściej na północy Teneryfy deszczu oraz niższej temperatury.

Zgadzam się więc, że na południu Teneryfy jest cieplej niż na północy wyspy. Poniżej odpowiem na pytanie, jakie to są różnice i co oznaczają w praktyce?

 Jaka jest pogoda na północy Teneryfy?

Gaius Plinius Secundus zwany Starszym (ur. 23 r. n.e., zm. 25 sierpnia 79 n.e.), historyk i pisarz rzymski, opisywał Teneryfę jako wyspę wiecznie otuloną mgłą i chmurami. Choć opis ten trochę odstrasza i raczej średnio pasuje do wyspy określanej mianem wyspy wiecznej wiosny, to jednak nadal pozostaje on aktualny. Zwłaszcza na północy Teneryfy jest tych chmur dość sporo i to praktycznie przez cały rok. To dzięki nim na północy wyspy raczej nie występują upały, a zbocza są zielone.

Warto jednak wiedzieć, że najwięcej chmur jest w centralnej części wyspy wysoko w górach. Jedynie czasem sięgają również po linię brzegu i dalej nad ocean. Chmury te jednak nie występują przez cały dzień. Najczęściej gromadzą się rano mniej więcej do godziny 10 i następnie późnym popołudniem.

Chmury na północny Teneryfy są głównie zasługą tzw. efektu fenowego. Choć nie jestem ekspertem w tym zagadnieniu, pozwolę sobie niżej opisać ten proces, tak jak ja go rozumiem. Zainteresowanych odsyłam do profesjonalnych źródeł wiedzy 😉

Wiejący na pewnej wysokości wiatr z północy, niesie ze sobą wilgotne masy powietrza znad oceanu. Powietrze to napotykając góry Teneryfy, unosi się i wraz ze wzrostem ciśnienia spada jego temperatura. Unoszące się powietrze kondensuje się, tworząc mgły i chmury. Jeżeli temperatura przekroczy punkt rosy, pojawia się deszcz. Zjawisko to występuje jednak jedynie do pewnej wysokości. Moim zdaniem na „oko”, do ok. 1500 m. Ponad tę wysokość przedostaje się suche powietrze, które pokonuje barierę górską i opada po drugiej stronie gór (na południu Teneryfy), podnosząc swoją temperaturę i ogrzewając tamtejsze doliny.

W związku z powyższym miejscowości na północy Teneryfy, które leżą przy niskiej linii brzegowej, będą cieplejsze od tych położonych w głębi lądu lub na wysokich klifach.

Zimą na północy Teneryfy jest największe zróżnicowanie pogodowe. Jest to czas opadów, które jednak nie są uciążliwe. Najczęściej występują w nocy lub nad ranem. Są intensywne, ale krótkie. Jeżeli pada w ciągu dnia, to deszcz występuje naprzemiennie ze słońcem. Nawet w takie dni moje pranie wysycha 😉 W czasie całej zimy pada łącznie mniej więcej przez kilkanaście dni. Deszcz przynosi spadek temperatury jedynie o kilka stopni (2-3). Najbardziej chmurzy się w wysokich górach.

Zimą na północy Teneryfy temperatura w ciągu dnia w miejscowościach przybrzeżnych waha się od 17 do 22 ˚ C. Najzimniej jest rano, ponieważ w nocy temperatura spada przy oceanie do ok. 13 ˚ C. Planując więc wakacje na północy Teneryfy warto poszukać miejsca z basenem, który ma podgrzewaną wodę! Najcieplejsze miejscowości na północy Teneryfy to Garachico, Puerto de la Cruz, Bajamar, Punta de Hidalgo. W miejscowościach położonych wyżej takich jak Icod de los Vinos, La Orotava, Santa Ursula, Tacoronte czy La Laguna temperatura zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia będzie o kilka stopni niższa. W wysokich górach uświadczymy nawet śniegu 😉

W lecie pogoda na północy Teneryfy jest stabilniejsza. Przy linii brzegu temperatura w ciągu dnia waha się od 25 do 29 ˚ C. Upały występują rzadko. Dzieje się tak, ponieważ w lecie na północy Teneryfy również występują liczne chmury. Są szare i z założenia bezdeszczowe. Chmury, które gromadzą się nad doliną La Orotava, mają nawet swoją nazwę. Miejscowi nazywają je „panza de burro”, czyli brzuch osła. Osiołek siada nad doliną (czasem na długie dni) i swoim szarym brzuchem osłania nas przed upałem 😉 Choć nie brzmi to zachęcająco, to jest to naprawdę przyjemne zjawisko. Nie ma co prawda błękitu nieba, ale nadal jest bardzo ciepło i można się pięknie opalić. W głębi lądu, ponad chmurami temperatury w lecie przewyższają 30 ˚ C. W letnie noce temperatura na północy Teneryfy utrzymuje się w okolicach 20 ˚ C.

Kalima na Teneryfie

Kalima to wiatr wiejący z południa, który nawiewa na Teneryfę piasek i pył znad Sahary. Zazwyczaj wiatr ten powoduje również wzrost temperatury o kilka stopni. Są tacy, którzy cieszą się na kalimę, bo jest wtedy jeszcze cieplej. Mnie zjawisko to nie urzeka. Pył przesłania wtedy krajobraz, a większość znanych mi osób ma problemy z drogami oddechowymi. Kalima występuje kilka razy w roku (może nawet kilkanaście). Trwa zazwyczaj parę dni.

Teneryfa ma jeden z lepszych klimatów na świecie

Pogoda jaką by nie była, zmienną jest. Choć na Teneryfie wahania temperatury są subtelne, to można nawet tutaj nie trafić w pogodę względem swoich oczekiwań. Warto wiedzieć, że choć na południu pada mniej, to deszcz też tam czasem występuje. Tak samo, jak na północy Teneryfy czasem występują upały.

Gdzie jednak szukać pogody idealnej, jak nie na Teneryfie właśnie. Wszak to ona uznawana jest za jedno z miejsc o najlepszym klimacie na świecie. Nawet jeżeli w jakiejś części Teneryfy jest chwilowo gorsza pogoda (bo akurat pojawiła się jakaś chmurka lub pokropił deszcz 😉), to wystarczy pojechać kawałek dalej, aby nadal delektować się słońcem.

P.S. Wpis ten starałam się napisać jak najbardziej obiektywnie. Osobiście mieszkam na północy Teneryfy. Na południu bywam ale niezbyt często. Nie jestem zatem w stanie opowiedzieć w szczegółach o ewentualnych niuansach pogody na południu. Dlatego też mój wpis koncentruje się bardziej na północy wyspy.

Jakbym miała w jednym zdaniu opisać, jaka według mnie jest różnica między południem a północą wyspy to powiedziałabym, że na południu jest wieczne mniej lub bardziej gorące lato, a na północy wiosna przeplata się z latem 🙂

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź